Chris Davidson Posted April 10, 2018 Author Share Posted April 10, 2018 https://drive.google.com/file/d/1utfgSG7vG9yOyXYvEmpnZ7Ql0obz-2IS/view?usp=sharing If you will notice in the graphic provided, the jump in the Towner film occurs at frame 83, which is half (167) of the total extant Towner frames. The jump in Towner (aligns JFK with the TSBD corner) is an adjustment for the gap between the Towner end and Z133. Final 20 Towner frames @ 12.5ft = 6.8mph @ 16fps z133-z149 - Station# 299.0 - 318.125 = 19.125ft = 13.01mph @16fps 13.01 + 6.8 = 19.81 /2 = 9.905 mph average 9.905 x 1.47 = 14.56ft per sec 5.625ft ( Gap between Towner end and Z133) / 14.56ft = .386....sec .386...sec x 16fps = 6.18frames Towner splice at TSBD corner = 7 frames missing via Myers. Like this: 83 + 7 missing = 90 167 - 90 = 77 + 6.18 = 83.18 Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chris Davidson Posted April 11, 2018 Author Share Posted April 11, 2018 21 hours ago, Chris Davidson said: https://drive.google.com/file/d/1utfgSG7vG9yOyXYvEmpnZ7Ql0obz-2IS/view?usp=sharing If you will notice in the graphic provided, the jump in the Towner film occurs at frame 83, which is half (167) of the total extant Towner frames. The jump in Towner (aligns JFK with the TSBD corner) is an adjustment for the gap between the Towner end and Z133. Final 20 Towner frames @ 12.5ft = 6.8mph @ 16fps z133-z149 - Station# 299.0 - 318.125 = 19.125ft = 13.01mph @16fps 13.01 + 6.8 = 19.81 /2 = 9.905 mph average 9.905 x 1.47 = 14.56ft per sec 5.625ft ( Gap between Towner end and Z133) / 14.56ft = .386....sec .386...sec x 16fps = 6.18frames Towner splice at TSBD corner = 7 frames missing via Myers. Like this: 83 + 7 missing = 90 167 - 90 = 77 + 6.18 = 83.18 Which will lead you back to this: Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chris Davidson Posted April 12, 2018 Author Share Posted April 12, 2018 The distance from StationC to Towner end = 60.245ft The frame count = 94. The approx 6.18 frames for (Towner end to Z133) added in = 100.18 frames. That ratio becomes 60.245/100.18 = .601 = 100ft/166frames = .60ft per frame Starting from StationC, using the extant Towner film and adding the frame gap between (Towner end and z133), the zfilm count would start with frame 100, whereas it is now labeled as z133. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chris Davidson Posted April 16, 2018 Author Share Posted April 16, 2018 Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chris Davidson Posted April 20, 2018 Author Share Posted April 20, 2018 More of the removal process: Jump 33 frames. Remove 30.2ft (no WC data provided): Station# 329.2 (z161) - 299.0 (z133) = 30.2ft 30.2ft/33frames = .915ft per frame Converted to whole frames: .915 x (18/18.3) = .9ft per frame = Shaneyfelt = 11.2mph Throw in Myers 9.8mph average to sync: .9ft per frame x 16fps = 14.4fps/1.47(1mph) = 9.8mph http://educationforum.ipbhost.com/topic/22692-swan-song-math-rules/?do=findComment&comment=374647 Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chris Davidson Posted April 20, 2018 Author Share Posted April 20, 2018 On 4/12/2018 at 8:27 AM, Chris Davidson said: Starting from StationC, using the extant Towner film and adding the frame gap between (Towner end and z133), the zfilm count would start with frame 100, whereas it is now labeled as z133. Limo on film starts at z133. Data entry (CE884) starts at z161. Why? Because one frame rate must eventually catch up with the other. Limo on film should start with z100 corresponding to StationC. Difference between z100 and z161 = 61 frames. Link to comment Share on other sites More sharing options...
David Josephs Posted April 20, 2018 Share Posted April 20, 2018 Awesome work Chris Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chris Davidson Posted April 20, 2018 Author Share Posted April 20, 2018 http://educationforum.ipbhost.com/topic/22692-swan-song-math-rules/?do=findComment&comment=372597 100ft / 3.294ft per sec (z161-z166) = 30.358... sec x 16fps = 485.73 total frames 486frames/18.3fps = 26.557 sec 30.358... sec - 26.557... sec = 3.8 sec x 16fps = 60.8 frames z100 + 60.8 frames = z161= start the data input. P.S. 3.292ft x 100 = 329.2 ft = the Station# beginning data entry for z161. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chris Davidson Posted April 21, 2018 Author Share Posted April 21, 2018 23 hours ago, Chris Davidson said: More of the removal process: Jump 33 frames. Remove 30.2ft (no WC data provided): Station# 329.2 (z161) - 299.0 (z133) = 30.2ft 30.2ft/33frames = .915ft per frame Converted to whole frames: .915 x (18/18.3) = .9ft per frame = Shaneyfelt = 11.2mph Throw in Myers 9.8mph average to sync: .9ft per frame x 16fps = 14.4fps/1.47(1mph) = 9.8mph http://educationforum.ipbhost.com/topic/22692-swan-song-math-rules/?do=findComment&comment=374647 And: (No WC data provided): (z161) - (z133) = 28 frames 33 frame count jump from z100-z133 28 + 33 = 61 frames added to z100 = start the data input. Link to comment Share on other sites More sharing options...
David Josephs Posted April 21, 2018 Share Posted April 21, 2018 Mr. LIEBELER - As you stood there on this abutment with your camera, the motorcade came down Houston Street and turned left on Elm Street, did it not?Mr. ZAPRUDER - That's right.Mr. LIEBELER - And it proceeded then down Elm Street toward the triple underpass; is that correct?Mr. ZAPRUDER - That's correct. I started shooting--when the motorcade started coming in, I believe I started and wanted to get it coming in from Houston Street. Some Visual reminders... Thx & Great job Chris... Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chris Davidson Posted April 23, 2018 Author Share Posted April 23, 2018 On 3/18/2018 at 11:47 PM, Chris Davidson said: Of course, when is frame166 not representative of 166frames? When the WC is involved. 100ft/166frames (actually 166.666... for another time though) Towner 167frames shifted to start at StationC: Discounting 30ft over 166.666frames: 30ft/166.666 = .18ft per frame CE884 (z161-z166 @18.3fps) = 3.294ft per sec = .9ft traveled in 5 frames = .18ft per frame traveled Start at StationC End at Station 299.0 = Frame 100 Jump the frame count by 33 = extant z133 Discount the span (no data) from z133-z166 = 33frames/30ft Accommodate the (Towner end- z133 beginning )distance span with path change. End at extant z166 = Shaneyfelt (not Robert West) path via extant zfilm. StationC + 100 + 33 + 33 = 166frames. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chris Davidson Posted April 23, 2018 Author Share Posted April 23, 2018 Once again, the 100ft mark would end at Station 334.5 = Robert West's path, not the other. Link to comment Share on other sites More sharing options...
David Josephs Posted April 23, 2018 Share Posted April 23, 2018 (edited) deleted Edited April 23, 2018 by David Josephs Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chris Davidson Posted April 23, 2018 Author Share Posted April 23, 2018 2 hours ago, Chris Davidson said: Towner 167frames shifted to start at StationC: Discounting 30ft over 166.666frames: 30ft/166.666 = .18ft per frame CE884 (z161-z166 @18.3fps) = 3.294ft per sec = .9ft traveled in 5 frames = .18ft per frame traveled Start at StationC End at Station 299.0 = Frame 100 Jump the frame count by 33 = extant z133 Discount the span (no data) from z133-z166 = 33frames/30ft Accommodate the (Towner end- z133 beginning )distance span with path change. End at extant z166 = Shaneyfelt (not Robert West) path via extant zfilm. StationC + 100 + 33 + 33 = 166frames. Discount 30ft over (100 and 166.66 frame increments) @ 18.3frames per sec: 166.66/18.3 = 9.107 seconds 30ft/9.107sec = 3.294ft per sec = 2.24mph = speed of limo from CE884 (public version) Z161-z166 5frames 100/18.3 = 5.464seconds 30ft/5.464 seconds = 5.49ft per sec = 3.74mph = speed of limo from CE884 (final plat May/1964 version) z168-z171 3frames 5frame/3frame ratio = 1.66/1 = 166/100 Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chris Davidson Posted April 23, 2018 Author Share Posted April 23, 2018 Keep in mind: Robert West nor Chester Breneman ever stated that the Towner film was used in their survey work (only z frames). So what film was used to survey in StationC, Position A and the rest, before extant z161? None other than a film that captured the limo making the Elm St turn. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Please sign in to comment
You will be able to leave a comment after signing in
Sign In Now